| کابینت آشپزخانه | مقالات بازاریابی اینترنتی | خرید اپل ایدی | دانلود قالب جوملا | سنگسابی | ترمیم مو | شرطبندی فوتبال | درب اتوماتیک | طراحی سایت | تعمیر یخچال | اسکوتر | دوربین مدار بسته | خرید vpn | تبلیغات در گوگل | دانلود آهنگ جدید
پروگرام کردن AVR
منو

جستجو در سایت

پروگرام (PROGRAM) کردن میکروکنترلر

پروگرام کردن در محیط BASCOM:

در ابتدا برای پروگرم کردن برنامه BASCOM-AVR را باز کنید. پس از باز کردن برنامه ممکن هست برنامه قبلی که در این نرم افزار نوشته شده است برای شما نمایش داده شود ابتدا برنامه قبلی را ببیندید و سپس از منو file گزینه open را بزنید. برنامه را که قبلا نوشته اید و قصد پروگرم کردن آن را دارید از مسیر که در آن قرار دارد انتخاب کنید.

پروگرام کردن میکروکنترلر

 

از طریق پنجره زیر برنامه مورد نظرخود را که میخواهید بر روی ای سی پروگرم کنید را انتخاب نمائید.

پروگرام کردن میکروکنترلر

 

 پس از انتخاب برنامه و باز کردن ان در محیط bascom ابتدا باید برنامه خود را تست کنید تا ببینید هیچ گونه خطایی دربرنامه وجود ندارد و فایل های مورد نیاز ساخته شود تا بتوانید آن را پرورگرم کنید. جهت اگاهی از این که برنامه شما بدون خطا میباشد در بالای صفحه بر روی دکمه syntax check کلیک نمائید.

پروگرام کردن میکروکنترلر

 

 در صورتی که در برنامه شما خطایی وجود دارد در پایین صفحه خطای مورد نظر و خط برنامه که در آن خطا رخ داده نمایش داده میشود که با کلیک کردن بر روی هرکدام از خطا ها به خطی که در ان مشکل برنامه نویسی وجود دارد هدایت میشوید.

پروگرام کردن میکروکنترلر

 

 با کلیک بر روی خطای مورد نظر به خطی که د رآن خطا رخ داده هدایت میشوید البته در بعضی موارد هم به خوبی و دقیقا جایی که خطا رخ داده هدایت نمیشوید که این مورد کم پیش می یاد و در مواقعی هست که خطا ناشناس باشد.

پروگرام کردن میکروکنترلر

 

بعد از برطرف کردن خطای ایجاد شده دوباره دکمه syntax check را بزنید تا ببینید خطایی دیگر در برنامه وجود دارد یا نه و در صورتی که تمام خطا ها برطرف شده باشد دیگر در پایین صفحه خطا ها را مشاهده نخواهید کرد و باید به مرحله بعدی بروید بدین منظور از منو بالای صفحه بر روی گزینه compile کلیک نمائید تا برنامه شما کامپایل شود.

پروگرام کردن میکروکنترلر

 

در هنگام زدن این کلید یه پنجره بر روی صفحه نمایش داده میشود که در آن میزان فضای گرفته شده برنامه شما در حافظه فلش آی سی مورد نظر نمایش داده میشود در ضمن شما میتوانید از طریق کلید میانبر f 7 برنامه خود را کامپایل کنید.

پروگرام کردن میکروکنترلر

 

این مرحله کامپایل کردن با موفقیت انجام میشود و پس از کامپایل کردن باید بر روی گزینه run programmer کلیک نمائید تا وارد محیط پروگرم کردن برنامه بر روی آی سی شوید. هم چنین کلید میانبر این صفحه f4 میباشد که با زدن ان نیز میتوانید وارد محیط پروگرم شوید.

پروگرام کردن میکروکنترلر

اما در صورتی که پروگرم شما به خوبی وصل نباشد و برنامه در ارتباط با پروگرم با مشکلی مواجه شود خطای زیر برای شما نمایش داده میشود که باید از اتصال پروگرم و اتصال آی سی اطمینان حاصل کرد.

پروگرام کردن میکروکنترلر

 

همچنین اگر ای سی که بر وی پروگرم قرار داده اید با ای سی که دربرنامه مشخص کرده اید شماره ان یکسان نباشد با خطای زیر مواجه میشوید که در این صورت باید از میکرویی که در برنامه مشخص شده است را در پروگرم قرار دهید.

پروگرام کردن میکروکنترلر

 

در صورت عدم مشکل و خطاهایی که در بالا گفته شددر این هنگام در صفحه باز شده خواهید دید که برنامه شما به صورت اعداد در جدول هایی نمایش داده میشود که در اصل این اعداد همان برنامه شما به صورت هگز میباشد.

پروگرام کردن میکروکنترلر

 

دراین مرحله با زدن دکمه auto program chip در صورت وصل بود میکرو برنامه شما بر روی میکرو پروگرم میشود.

 

 پروگرام کردن در محیط Codevision:

 بعد از نوشتن برنامه، شما می توانید با فشار دادن کلید F9 برنامه ی خود را کامپایل کنید. با فشار دادن همزمان Shift+F9 برنامه ی شما ابتدا کامپایل شده و به اسمبلی تبدیل می شود وسپس توسط اسمبلر، به زبان ماشین تبدیل می شود. سپس فایلی با پسوند .HEX در محلی که شما مشخص کرده اید(در هنگام ساختن پروژه) ساخته می شود.این فایل همان برنامه ی شماست و شما باید این فایل را طی مراحلی که در ادامه توضیح داده می شود، در میکروکنترلر Load کنید.

در اینجا ما نیاز به نرم افزارِ پروگرامر "Programmer" داریم تا اطلاعات ما رو با پرتوکل های مشخصی که در جلسات آینده در مورد آن ها توضیح خواهیم داد، به میکروکنترلر منتقل کند. همانطور که می دانید، CodeVision مجموعه ای از چند برنامه ی مختلف است که در کنار هم جمع شده اند تا همه ی نیازهای کاربر را برطرف کنند. در اینجا هم پروگرامر CodeVision مشکل ما رو حل می کند. برای استفاده از پروگرامر، باید در نوارابزار بالا روی "Chip Programmer" کلیک کنید تا پنجره ای به شکل زیر باز شود.

پروگرام کردن میکروکنترلر

 

حال از منوی Fileهمین پنجره، گزینه ی Load Flash را انتخاب کنید. حالا فایلی که در قسمت بالا ساختید (.Hex) را از پوشه ی "exe" انتخاب کنید. البته به صورت پیش فرض این کار انجام می شود و فایل .HEX برنامه ی شما در پروگرامر Load می شود، اما ممکن است گاهی به دلایل مختلف نیاز باشد فایل دیگری را Load کنید. حالا شما باید کابل ارتباطی بین میکروکنترلر و کامپیوتر را متصل کنید ارتباط بین میکروکنترلر و کامپیوتر برقرار شود. توضیحات مفصل در مورد این قسمت و نحوه ی ساخت این کابل در جلسات آینده به تفصیل توضیح داده خواهد شد. حالا از منوی "Program" گزینه ی "Erase Chip" را انتخاب کنید تا برنامه های قبلی ای که رو میکروکنترلر شما هست پاک شود و میکروکنترلر آماده دریافت برنامه ی جدید شود. سپس از همین قسمت، گزینه ی "Flash" را انتخاب کنید تا برنامه ی جدید شما در داخل میکروکنترلر Load شود. حالا میکروکنترلر شما پروگرام شده و آماده ی استفاده است.
مشکلات احتمالی: در بخش کامپایل کردن برنامه، ممکن است برنامه ی شما ایرادات مختلفی داشته باشد که مانع کامپایل شدن برنامه شود. این ایرادات(Errors)، همراه با شماره ی خطی که در آن ایراد وجود دارد، بعد از هربار که برنامه را کامپایل می کنید در قسمت سمت چپ، در لبه ی"Code Navigator" نمایش داده می شوند.

پروگرام کردن میکروکنترلر

 

نکته ی مهم: یکی از رایج ترین ایرادات که مربوط به نگذاشتن ";" در پایان جملات است، ایراد "missing';' " است. سپس بعد از رفع ایراد ، دوباره برنامه را کامپایل کنید و اگر Error در آن قسمت نبود، برنامه ی شما کامل است.

 

نوشته شده توسط: علی کاظمی

ارتباط با ما

فرم ورودبازگشت به بالا