کلاک پالس چیست
منو

جستجو در سایت

صفحه اصلیدانشنامهکلاک پالس چیست

کلاک پالس یا سیگنال ساعت چیست؟

در الکترونیک و به خصوص در مدارهای منطقی همزمان، سیگنال ساعت یا قطار پالس Clock Signal یک نوع سیگنال مخصوص است که دائماً در حال نوسان کردن بین یک وضعیت بالا و یک وضعیت پایین است (مانند صفر و یک). سیگنال ساعت به مانند ضربان قلب مدارهای الکتریکی عمل می‌کند و قسمت‌ها مختلف مدار را با یکدیگر هماهنگ می‌کند. هرچند که واژه سیگنال معانی مختلفی دارد، اصولاً به هر چیزی که در بردارنده ی پیام و اطلاعات باشد سیگنال نامیده میشود اما در اینجا به معنی «انرژی منتقل شده‌ای که قادر به حمل اطلاعات باشد است».

سیگنال ساعت توسط مولد ساعت تولید می‌شود. رایجترین سیگنال ساعت به شکل موج مربعی با ۵۰٪ دوره کاری و معمولاً با یک فرکانس ثابت است. مدارهایی که از سیگنال ساعت برای همگام‌سازی استفاده می‌کنند، می‌توانند در لبه بالارونده سیگنال، در لبه پایین رونده سیگنال (و یا در هر دو لبه) فعال شوند و عملیات مختلف خود را انجام دهند.
هر پالس ساعت در واحد زمان در دو سطح بالا و پایین نوسان میکند. به این صورت، با هر بار تکرار شدن این وضعیت، یک کار و یا بخشی از آن انجام میشود. حال این کار ممکن است انواع مختلفی داشته باشد. برای مثال در یک IC میکروکنترلری بکار رفته باشد.

سیگنال ساعت یا پالس ساعت چگونه ساخته می شود؟

سیگنال ساعت در واقع حاصل کار واحد نوسان ساز یا Oscillator است.


اسیلاتور

 

نوشته شده توسط: علی کاظمی

ارتباط با ما

فرم ورودبازگشت به بالا